Опис курсу
- загальна інформація про курс
Зміст курсу допомагає слухачам ознайомитися з основними засадами публічного управління в ЄС, спільними та відмінними рисами публічної служби в його країнах-учасницях. Він розкриває специфіку управлінської діяльності на рівні інституцій ЄС, керівні принципи публічної політики в ньому. Також слухачі отримують можливості з'ясувати структуру і компептенції керівних органів Євросоюзу, їх функкції та основні завданння діяльності. Особлива увага повинна бути приділена процесам європейської інтеграції України, які набувають принципово нового значення в умовах російсько-української війни та набуття Україною статусу країни-кандитаки на вступ до ЄС.
- мета курсу — вивчення принпових засад публічного управління в ЄС як орієнтира для успішного розгортання процесів реформування публічного управління та служби в Україні.
- для кого розрахований даний курс (категорія службовців) Категорія Б і В.
- програма курсу (перелік тем) кількість кредитів 0,5 (15 академічних годин)
Програма семінару передбачає наступні теми:
Тема 1. Особливості публічного управління в ЄС.
Формування європейської моделі публічного управління, її національні особливості та спільні засади. Принципи доброго врядування та їх значення в публічній службі. Вимоги до публічних службовців та контроль за їх діяльністю. Євробюрократія: поняття, зміст, діяльність.
Тема 2. Інституційна система ЄС.
Формування інституційної системи ЄС, її основні етапи. Основні та допоміжні органи, їх функції та компетенції. Реформування системи управління в ЄС.
Тема 3. Принципи та рівні публічного управління в ЄС.
Принцип солідарності та його значення. Принцип субсидіарності, приклади його використання. Принцип гнучкості, практичні приклади застосування. Принцип пропорційності в системі публічного управління ЄС. Напрями реформування системи публічного управління в європейських країнах. Наднаціональний, міждержавний та субнаціональний (регіональний) рівень управління в ЄС.
Тема 4. Реформування публічної служби в Україні: європейські орієнтири в умовах безпекових викликів та загроз
Євроінтеграційні прагнення України, їх правові засади та етапи реалізації. Сучасний стан взаємин України з ЄС. Наближення України до європейських засад публічного управління. Реформування системи публічної служби: досягнення, виклики і перспективи.
Відомості про автора курсу
Круглашов Анатолій Миколайович, доктор політичних наук, професор, зав. кафедри політлогії та публічного управління, директор НДІ європейської інтеграціїх та регіональних досліджень ЧНУ імені Юрія Федьковича. Коло наукових інтересів: процеси європейської інтеграції, публічна політика та адміністрування, політична регіоналістика, етнополітолігія, місцеве самоврядування, політична історія України та країн Центральної та Східної Європи, історія політичної думки.